Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva handel med producentvaror för verkstads- och byggindustrin, samt annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 42 758 | 39 191 | 43 356 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 250 | -1 376 | 1 079 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 258 | -1 516 | 960 |
| Årets resultat (tkr) | 1 623 | 38 | 730 |
| Summa tillgångar (tkr) | 22 650 | 22 553 | 23 967 |
| Antal anställda | 16 | 16 | 15 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 42 758 | 39 191 | 43 356 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 250 | -1 376 | 1 079 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 258 | -1 516 | 960 |
| Årets resultat (tkr) | 1 623 | 38 | 730 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 152 | 308 | 675 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 22 498 | 22 245 | 23 292 |
| Tillgångar (tkr) | 22 650 | 22 553 | 23 967 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 12 052 | 11 869 | 11 831 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 800 | 2 398 | |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 10 598 | 9 884 | 9 738 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 22 650 | 22 553 | 23 967 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 720 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 16 | 16 | 15 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 672 | 2 449 | 2 890 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 2.9% | -3.5% | 2.5% |
| Soliditet | 53.2% | 55.2% | 56.6% |
| Kassalikviditet | 121.8% | 121.3% | 124.7% |
Tappex Sweden AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Tappex Thread Inserts Ltd. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget ska bedriva handel med producentvaror för verkstads- och byggindustrin, samt annan därmed förenlig verksamhet.